Wayback Machine
«MAY JUL AUG »
Previous capture 2 Next capture
«2010 2011 2012
19 captures
19 May 09 - 3 Mar 12
Close Help

Kabinet pro klasická studia
Filosofického ústavu Akademie věd České republiky
Na Florenci 3, CZ 110 00 Praha 1
tel: +420 - 234 612 303, fax: +420 - 222 828 305
e-mail: uks@ics.cas.cz



Aktuality

Ad honorem Eva Stehlíková

Vyšel sborník věnovaný přední české teatroložce Evě Stehlíkové
Vydání připravili Pavlína Šípová, Marcela Spívalová a Jan Jiřík
Filosofický ústav AV ČR
Praha 2011
ISBN 978-80-260-0126-3
   

Vyšel nový díl Slovníku středověké latiny

Právě vyšel nový sešit Slovníku středověké latiny, v pořadí již jednadvacátý. Celý titul:


Latinitatis medii aevi lexicon Bohemorum - Slovník středověké latiny v
českých zemích, díl III, sešit 21, magnus-membralia, KLP, Praha 2011, str.
601-700

     

Kurzy celoživotního vzdělávání

Oddělení antických tradic zahajuje s Katedrou divadelní vědy FF UK nové kurzy celoživotního vzdělávání "Česká cesta k antice".
 Více informací zde: http://olympos.cz/Antika/czv2011.html
     

Vyšla Ilias v překladu Vladimíra Šrámka

Více na http://www.academia.cz/ilias.html
   

Symposium na počest Evy Stehlíkové

"Toho lva mi tam dejte taky!" Symposium na počest Evy Stehlíkové. 10. 11. 2010, villa Lanna, Praha.
   

Nové CD - Latina v církevním a světském školství

viz PDF oznámení.
   

Eirene 2011 - Call for papers

The Eirene Journal prepares a new issue 2011 dedicated to the Classical Antiquity in the Modern Greek Literature, Theatre, and Philosophy.

Eirene 2011 is conceived and developed to assist researchers at all levels – scientists, professors, post-doctoral researchers, and PhD students who are seeking publishing opportunities for their research papers on classical tradition in the Modern Greek Literature or Theatre or Philosophy. The Journal accepts submissions in English, French, German, Spanish, and Italian until the end of 2010.

E-mail address: eirene@ics.cas.cz.

For further information please visit http://olympos.cz/Antika/Eirene.htm.

THE SOURCE OF PICTURE: HTTP://WWW.THEATERINFO.GR/ABOUTTHEATRE/THEATRETHEORY/TERZOPOULOS/INDEX.HTML
   

Gallus Anonymus: Kronika a činy polských knížat a vládců (překlad Josef Förster)

Gallus Anonymus je autorem první polské kroniky, která vznikla mezi léty 1112-1117, tj. nedlouho před Kosmovou kronikou. Její autor není blíže znám. Zřejmě byl členem kanceláře Boleslava Křivoústého. Pozdějšího přízviska Gall Anonym se mu dostalo pro jeho předpokládaný francouzský původ. Dílo, rozčleněné do tří knih, líčí dějiny polského státu od jeho počátků v 8. století a vládu Piastovců až k roku 1113, do doby Boleslava III. Křivoústého, jehož chtěl autor svým dílem zvlášť oslavit. Jedná se o velmi cenný pramen nejen k nejranějším polským dějinám,který poskytuje i řadu důležitých údajů k celému středoevropskému regionu, včetně vzájemných vztahů mezi českým a polských státem.

   

Remedius Prutký OFM: O Egyptě, Arábii, Palestině a Galileji

Druhý svazek edice českých cestovatelů do Orientu přináší paralelní latinsko-českou edici I. dílu obsáhlého Itineraria františkánského misionáře Remedia Prutkého (1713–1770), které podle soudu Zdeňka Kalisty patří k našim nejvýznamnějším cestopisným dílům 18. století. V úvodní studii editor text analyzuje jako důležitý pramen k dějinám Egypta raného novověku, soustřeďuje se na to, co text vypovídá o autorovi, jeho myšlení a mentalitě prostředí, z něhož pochází, a při literární interpretaci se zabývá rovněž estetickými kvalitami díla v kontextu doby.
Egyptoložka Hana Navrátilová z Griffith Institute University of Oxford, odborný garant celého projektu edic cestovatelů do Orientu, do knihy přispěla pasáží o historickém pozadí misijní cesty Remedia Prutkého.
   

Proroci, jejich slova a jejich svět

Přestože „proroci“ tvoří významnou část hebrejské bible a jejich knihy byly převzaty i do křesťanského kánonu, literatury věnované tomuto tématu je v našem prostředí poskrovnu. Tuto nerovnováhu chce napravit obsáhlá monografie Jiřího Hoblíka Proroci, jejich slova a jejich svět, která je věnována starověké profétii.
V první části se autor zabývá otázkou, co profétií rozumět a jak ji zařadit, a sleduje její dějiny od prvních dokladů na starém Předním východě až po rané křesťanství. Protože odkaz hebrejské tradice je nejobsáhlejší a bádání mu věnuje největší pozornost, je zvláštní prostor vyhrazen právě prorokům hebrejským. Druhá část knihy se pokouší z různých úhlů postihnout fenomén hebrejské profétie a formální a obsahové rysy starozákonní prorocké literatury, ale nalezneme tu i obecnější úvahy, například o prorocké inspiraci. Základní rovinu pojednání tvoří literární dějiny a výsledky jejich zkoumání chtějí být prospěšné pro bádání o dějinách starého Předního východu, religionistice i biblistice. Knížka je ale otevřená všem zájemcům o svět starověkých proroků a prorokyň a může se stát průvodcem při hledání odpovědi na otázku, co hledat v prorockých spisech Starého zákona.
ISBN: ISBN: 978-80-7021-948-5
   

Lidové noviny, 20.8.2009, Jak se světoví odborníci nadchli

Peter Kováč uskutečňuje unikátní ediční záměr nazvaný Stavitelé katedrál. Zatím
vyšly dva, Katedrála v Chartres a Kristova trnová koruna. I druhý svazek je
zpracován s mimořádnou důkladností. Obdivuhodnou součástí je soubor středověkých
dokumentů, jež dosud nebyly přeloženy do žádného moderního jazyka. Většinu překladů
ze středověké latiny připravila a texty ostatních autorů přehlédla Hana Florianová
z AV ČR, odbornice na středověkou latinu.
     

Eirene. Studia Graeca et Latina

Právě vyšlo nové číslo mezinárodního časopisu "Eirene" věnované památce Jiřího Frela.


Více na http://olympos.cz/Antika/Eirene.htm

    Warning: main(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Paris' for '2.0/DST' instead in P:\weby\kks_flu\akt.php on line 121 Notice: Undefined index: fotografie in P:\weby\kks_flu\akt.php on line 121  

Rubra cuculla

Fabula scaenica densa in silva lata... nunc patebit!
   

Nové Recenze


Staging of Classical Drama around 2000. Ed. by Pavlína N. Šípová - Alena Sarkissian.

Cambridge Scholar Publishing 2007


Bryn Mawr Classical Review



Iliteratura

O literatuře v celém světě a doma



 

     

Nový odkaz na mezinárodní časopis EIRENE

http://olympos.cz/Antika/Eirene.htm
     

Jiří Žůrek: Prolegomena k četbě V. Boublíka. Praha, Krystal OP, 2008.

V nakladatelství Krystal OP vyšla monografie o životě a díle významného českého exilového teologa Vladimíra Boublíka (1928-1974).
   

Staging of Classical Drama Around 2000 (eds. Pavlína Šípová & Alena Sarkissian)


More at http://olympos.cz/Antika/Staging.htm






The new publication of  Cambridge Scholar Publishing (New Castle, UK) ‘Staging of Classical Drama around 2000’ is based – in enlarged form – on the symposium organised by the the Institute of Philosophy-Institute for Classical Studies, Academy of Sciences of the Czech Republic. It took place in Prague from December 1st to December 3rd, 2005. (See http://www.flu.cas.cz/newweb/divadlo.html.)


In the first part of the meeting young researchers from all over the world (Australia, England, Finland, Greece, Ireland, Japan, Slovenia, and the Czech Republic) presented and discussed contemporary trends in staging of ancient drama and different approaches to the theme in different countries.


The blocks of presentations were chaired by the special guests: prof. Jan Bažant (Academy of Sciences of the Czech Republic), prof. Lorna Hardwick (Open University, UK), prof. Platon Mavromoustakos (University of Athens), and prof. Eva Stehlíková (Charles University in Prague).


The second part of the meeting was focused on presentation of the following projects:





The publication, although enriched with more essays than the symposium, broadly follows the organization principle of the Symposium. First five essays are devoted to the specifics of staging Ancient Drama on different continents, while the second part focuses on the Mediterranean tradition of these performances, due to the special relations of this territory to the ancient heritage. The third part of the book opens the theme of Ancient drama in post-communist countries where, briefly said, the artists search for new methods of interpretation of Ancient Drama on stage, while before latently anti-communist interpretation had prevailed.


The last text by Lorna Hardwick informs about the above-mentioned projects that brought the idea of this symposium forth and enabled the researchers’ work on their contributions.

   

Arbeo z Freisingu: Život a umučení svatého Jimrama, mučedníka.(ed.Josef Förster)

V nakladatelství Karolinum právě vyšla publikace Josefa Förstera Arbeo z Freisingu: Život a umučení svatého Jimrama, mučedníka. Publikace přináší v paralelní česko-latinské verzi první český překlad původní, obtížně čitelné recenze latinského textu legendy o sv. Jimramovi od Arbeona z Freisingu (8. stol) s komentářem a úvodní studií. Arbeonovo místo v dějinách literatury je významné dvěma závažnými skutečnostmi. Jednak má své zakladatelské místo v dějinách evropské středolatinské literatury: její autor je prvním spisovatelem na německém území, který je znám svým jménem. Jednak má velký význam pro české kulturní, zvláště literární dějiny: Arbeonova legenda sloužila jako předloha pro sepsání našich nejstarších václavských a ludmilských legend, jak bylo dokázáno v posledních desetiletích nejprve německou medievistikou. Text  je klíčovým svědkem doby, kdy se rodila podoba křesťanské střední Evropy, jak v podstatě trvá dodnes, jejíž vznik však v žádném případě nebyl samozřejmostí. Kniha vychází vstříc studentům a vyučujícím starší české literatury, medievistiky, germanistiky a teologie na našich vysokých školách.
Recenze on-line: http://cupress.cuni.cz/ink_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=2544&zalozka=4

   

Češi v Pompejích

Ve vydavatelství Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy právě vyšla kniha Jany Kepartové Češi v Pompejích 1748-1948. Kulturněhistorická studie. Autorka mapuje cesty Čechů z historického prostoru Zemí Koruny české do Pompejí v daném období; vše na základě archivních materiálů a publikovaných zpráv, které vznikly na základě autopsie. Věnuje se otázkám odborného i laického poznávání odkrývání Pompejí, sleduje důvody i cíle, dějiny i charakter italských cest a pobytů Čechů – od grand tours a pobyty v rakouských vojenských službách po studijní pobyty umělců, spisovatelů, středoškolských i vysokoškolských učitelů, historiků, klasických filologů i archeologů, církevních představitelů i turistů.

   

Dohoda o mezinárodní spolupráci

Dne 12.března 2007 byla ve Vídni slavnostně podepsána Dohoda o vědecké spolupráci mezi Univerzitou Vídeň, konkrétně Filologicko-kulturněhhistorickou fakultou, a Filosofickým ústavem Akademie věd České republiky, v.v.i. Partnery spolupráce  jsou Ústav pro klasickou filologii, středověkou a novověkou latinu a Ústav slavistiky Vídeňské univerzity, na české straně Kabinet pro klasická studia FLÚ. Obsahově je smlouva zaměřena na tyto výzkumné oblasti:


a) Novolatinská literatura na území habsburské monarchie - její formy, témata, středoevropské souvislosti.


b) Spisovatelé rakouského původu působící v českých zemích a čeští literáti činní na rakouském území v 16.-19. století. 


c) Klasická filologie na vídeňské a na pražské univerzitě do r. 1918.


   

Listy filologické mají vlastní web

domovská stránka

   

Janovka - Clavis

Na sklonku roku 2006 vyšla v nakladatelství KLP – Koniasch Latin Press publikace Clavis ad thesaurum magnae artis musicae – Klíč k pokladu velikého umění hudebního (ed. Jiří Matl) kutnohorského rodáka a pražského varhaníka Thomase Balthasara Janovky. Knika je první kritickou edicí tohoto stěžejního díla evropské hudební lexikografie, prvního výkladového hudebního slovníku z období baroka, vydaného r. 1701 tímto známým varhaníkem v pražském týnském chrámu. Text edice i český překlad a komentář přinášejí cenné informace o dobové hudební teorii (např. hesla typu claves musicae, consonantia, dissonantia, intervallum musicum, tactus musicus), estetice (např. hesla stylus musicus, affectus, figurae musicae etc.), užívaných nástrojích a jejich užití (např. fagottum či dulcinum, testudo, galizona, colachon, mandora, fletna, flagolet, organum, violinus, clarinus, tuba, tuba ductilis etc.), i součástech (např. hesla subsilia, pilotides, manuale, pedale, tastatura etc.) a neocenitelné poznatky o dobové interpretační praxi (např. hesla trilla, tabulatura, Einfall, commissura etc.), hudebních formách (např. hesla currens, fuga, menuet, messanza, sonada etc.) atd. Vydání obsahuje kritickou edici latinského textu Clavis a notových příkladů, český překlad, kritický aparát, obsáhlá testimonia, komentář a rejstříky. Edici doprovází obsáhlá studie v češtině a angličtině o autorovi s analýzou jeho díla.


Matl, J., Thomas Balthasar Janovka, Clavis ad thesaurum magnae artis musicae – Tomáš Balthasar Janovka, Klíč k pokladu velikého umění hudebního. K vydání připravil, komentářem a testimonii opatřil a z latinského originálu přeložil Jiří Matl. Spolupracovali Michael Pospíšil a Jiří Sehnal. Notové příklady přepsal a komentářem opatřil Michael Pospíšil, Praha, KLP 2006, 387 + CXXIV str. GAČR č. 405/95/1272; GAAVČR č. E9062102. Ediční řada: Clavis monumentorum musicorum Regni Bohemiae, series I B - I. ISBN 80-85917-93-9

   

Konference: Slovník jako inspirace - Das Wörterbuch als Inspiration

Místo konání:
Praha 6 - Bubeneč, Villa Lanna, V sadech 1

Datum a čas konání:
6.-7.prosinec 2007

Program:

Nam sine vocabulis mens inscia dicitur omnis.


(Bartholomaeus de Solentia, dictus Claretus,


Vocabularius, 4.)




 

     

Eva Stehlíková, Antické divadlo

V nakladatelství Karolinum vyšla publikace Antické divadlo. Kniha encyklopedického charakteru je rozdělena do tří oddílů. Hesla prvního oddílu (In situ) poskytují základní informace o vybraných divadlech, rozesetých po celém někdejším antickém světě. Ve druhém oddílu(Vademecum) se scházejí hesla podávající informace o autorech (dramaticích, hercích, teoreticích i prakticích), o jejich životě a díle s hesly nutnými k pochopení antického divadla a struktury antického dramatu. Ve třetím oddíle (Fabula docet) jsou schematicky uspořádány základní informace o zachovaných hrách.
   

Eva Stehlíková, Divadlo za časů Nerona a Seneky

V nakladatelství Divadelního ústavu právě vyšla publikace Divadlo za časů Nerona a Seneky.
Shoda názvu se známým titulem divadelní hry E. Radzinského není náhodná. Nejnovější výzkum velké divadelní proměny antického Říma, počínající už v 1. stol. př.n.l. a vrcholící za vlády julsko-klaudijské dynastie, je totiž nesporně inspirován metamorfózami divadla naší doby. Publikace se snaží postihnout tento vývoj, který předznamenal téměř všechny žánrové a scénické možnosti evropského divadla.
   

Prof. Pokorný převzal medaili za zásluhy

Státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy – převzal 28. října na Pražském hradě z rukou prezidenta republiky profesor Evangelické teologické fakulty UK a ředitel Centra biblických studií, společného pracoviště UK a FLÚ AV ČR – Kabinetu pro klasická studia ThDr. Petr Pokorný, DrSc., Dr. h. c. Blahopřejeme.
     

doc. Bažant jmenován profesorem

31. října 2005 prezident ČR Václav Klaus slavnostně jmenoval v prostorách Karolina 91 docentů novými vysokoškolskými profesory. Mezi nimi byl i PhDr. Jan Bažant, CSc, pracovník kabinetu pro klasická studia FLÚ.
     

Konference: STAGING OF CLASSICAL DRAMA AROUND 2000

Místo konání:
Villa Lanna, V Sadech 1, Prague 6

Datum a čas konání:
2005, DECEMBER 1–3

Program:
Special Guests
Prof. Jan Bažant
Prof. Lorna Hardwick
Prof. Platon Mavromoustakos
Prof. Eva Stehlíková
Thursday
Incoming Banquet
Villa Lanna, V Sadech 1, Prague 6
Theatre performance
Friday & Saturday
Presentations
Villa Lanna, V Sadech 1, Prague 6
   

Právě vyšlo na CD: Románská rotunda sv. Kateřiny, Znojmo

Interaktivní CD představuje románské fresky Znojemské rotundy sv. Kateřiny. Texty: prof. J. Bažant, technické zpracování: R. Soukup.
   


Kabinet pro klasická studia
Datum poslední aktualizace: 30.05.2006