Představujeme se
Založeno: 1953
Předmětem výzkumu je studium klasických tradic a působení antické civilizace na kulturní život v českých zemích od počátků státnosti do 20. stol. Cílem výzkumu je sběr kulturněhistorických dat bohemikální provenience a jejich interpretace z hlediska těchto oborů: klasická studia, biblická studia, medievistika, latinská lexikografie, novolatinská studia, kulturní historie, uměnovědné disciplíny. Kabinet se podílí na řešení několika mezinárodně koordinovaných projektů:
Latinitatis medii aevi lexicon Bohemorum (Slovník středověké latiny v českých zemích),
Clavis monumentorum litterarum. Regnum Bohemiae (Repertorium písemnictví v českých zemích do r. 1800),
Corpus vasorum antiquorum (Soupis antických váz),
Corpus inscriptionum Latinarum (Soupis latinských nápisů). První dva jmenované jsou nosnými projekty kabinetu. Kabinet má čtyři hlavní vědecko-výzkumná oddělení (Antické tradice v české kultuře, Biblická studia, Středolatinská lexikografie, Dokumentace a výzkum kulturního dědictví v českých zemích do r. 1800) a knihovnu, v rámci společných projektů výzkumu a vývoje spolupracuje s dalšími institucemi (univerzity, vědecké ústavy, muzea, archívy). Kabinet je spoluzakladatelem a spolunositelem dvou společných výzkumných center: Centra biblických studií (partnerem je UK Praha) a Centra pro práci s patristickými, středověkými a humanistickými texty (partneři UP Olomouc a MU Brno).
Dějiny kabinetu:Kabinet vznikl z Kabinetu pro studia řecká, římská a latinská ČSAV, založeného k 1. 1. 1953 po začlenění Komise pro Slovník středověké latiny České akademie věd a umění do ČSAV. Bývalý Kabinet byl rovnoměrně zaměřen na studium klasických jazyků, starověkých dějin, středověké a humanistické literatury v českých zemích a na byzantologii. V souvislosti se změnou koncepce pracoviště byl k 1. 10. 1990 přijat název Ústav pro klasická studia, přičemž osou výzkumu zůstalo latinské písemnictví a badatelský záměr se soustředil na české země v období mezi lety 800-1800. Po 1. 1. 2004 byl Ústav pro klasická studia začleněn do Filozofického ústavu AV ČR pod jménem Kabinet pro klasická studia.
Současný výzkum:Vychází z dlouhodobého výzkumného záměru
Transdisciplinární výzkum vybraných klíčových problémů filozofie, klasických studií a příbuzných humanitních oborů; ediční a publikační zpracování odpovídajících textových elektronických bází.V Kabinetu je ve spolupráci s MU Brno a NK Praha realizován projekt "Informační zdroje pro výzkum a vývoj", jenž umožnil pořízení a zpřístupnění elektronických informačních zdrojů pro potřeby bádání o české kulturní minulosti.