AUGER LOGO

Co je
kosmické záření?

Jak se
detektuje?

Podrobnější informace o
Augerově observatoři

Nositel Nobelovy ceny
James Cronin
o kosmickém záření



Zajímavé odkazy
(v angličtině):
Oficiální stránky
projektu AUGER

CERN
Archiv článků astro-ph
 
Česká skupina projektu 
AUGER
English Pages of AUGER Collaboration in the Czech Republic US/UK Flag

Deník české pracovní skupiny projektu Auger

*
9. listopadu 2007 - Prezentace objevu Obsevatoře Pierra Augera:

Tisková zpráva

Prezentace z tiskové konference:

Martina Boháčová
Jan Řídký
Petr Schovánek
Michael Prouza
+ animace:
černá veledíra a sprška

Doporučujeme! Český rozhlas Leonardo připravil z prezentací na tiskové konferenci audio slideshow, tedy synchronizovaný zvukový záznam spolu se snímky z prezentací.

Na Leonardu byla objevu Augeru věnována i velká část pořadu Nebeský cestopis dne 17. 11. 2007.

Události se věnoval i Český rozhlas Vltava, jeden pořad byl věnován zejména možným zdrojům záření, druhý se pak zabýval zejména financováním projektu v České republice.

Tiskové materiály:

Tisková zpráva ve formátu PDF
Glosář k objevu
Co je projekt Auger?

Fotografie Observatoře Pierra Augera (na vyžádání e-mailem též ve vysokém rozlišení)

*
5. září 2007 - Prof. Cronin a kosmické záření - Při příležitosti třetí návštěvy České republiky odpovídal duchovní otec projektu obsevatoře Pierra Augera a nositel Nobelovy ceny za fyziku prof. James Cronin na otázky Jany Olivové z Českého rozhlasu, MP3 (3.3MB).

*
30. srpna 2007 - Prof. Cronin v dobrém ránu s ČT - "Chceme pochopit každý aspekt přírody," říká vědec James Cronin v pořadu Dobré ráno České televize, kde byl s doktorem Jiřím Grygarem krátce před svým odletem z Prahy. Zkrácený přepis pořadu je zde, video je ke stažení zde (32 MB).

*
13. srpna 2007 - Ohlasy z ICRC 2007 - Nejen o 30. mezinárodní konferenci fyziky kosmického záření (International Cosmic Ray Conference) diskutoval Radomír Šmída a Michael Prouza s Janou Olivovou z Českého rozhlasu - MP3 .

*
3. července 2007 - Vědci z projektu Pierra Augera začali s uvolňováním údajů o 1% záznamů kosmických paprsků zachycených touto observatoří. Uvolnění části údajů je součástí programu vzdělávání a popularizace projektu Pierra Augera. Učitelům fyziky se naskýtá jedinečná příležitost prozkoumat se svými studenty reálné vědecké údaje a poučit se o procesech ve vesmíru, jež chrlí vysokoenergetické částice (také) směrem k Zemi. Tiskovou zprávu naleznete zde. Uvolněná data jsou k dipozici na této stránce.

*
30. března 2007 - Vesmír pro každého jiný - Jan Řídký, Petr Kulhánek a Jiří Langer diskutují na společné besedě Českého rozhlasu Leonardo, časopisu Vesmír a Lidové univerzity Městské knihovny v Praze. MP3(26 MB) , VIDEO STREAM.

*
18. dubna 2006 - FRAM slaví další úspěch! 18. dubna v 3:07 hodin UT FRAM pozoroval svůj druhý optický protějšek záblesku záření gama. Podrobnosti naleznete na zvláštní stránce.

*
První vědecké výsledky observatoře Pierra Augera byly zveřejněny na patrně nejvýznamnější konferenci fyziky kosmického záření - ICRC 2005, která proběhla v srpnu 2005 v indickém Pune. Ovšem, vůbec poprvé byla vědecká veřejnost seznámena s výsledky Augeru v Praze - v rámci konferenci Physics in Collission 2005 (PIC'05), která proběhla 6. - 9. července 2005. Přednášku s "ochutnávkou" výsledků před ICRC tehdy přednesl Antoine Letessier-Selvon za celý mezinárodní tým Augeru. V únoru 2006 vyšel sborník konference PIC'05, preprint článku o výsledcích Augerovy observatoře si můžete stáhnout zde (anglicky, 12 stran, formát PDF [220 kB]).

*
Robotický teleskop FRAM, který zkonstruovali členové české pracovní skupiny projektu AUGER, objevil dne 17. ledna 2006 v 7:52 hodin středoevropského času unikátní optický protějšek záblesku záření gama. Více o tomto pozorování se dozvíte v tiskové zprávě FZÚ ( DOC [68 kB] či PDF [175 kB] ), sekvence objevových snímků je dostupná jako PNG [370 kB] a animace slábnoucího protějšku jako animovaný GIF [1,2 MB] .

*
O objevu FRAMu byl 19.1. 2006 odvysílán pořad v rozhlase na stanici ČRo 3 - Vltava, který je zde k dispozici ve formátu MP3 [2,6 MB; 6 minut].

*
Teleskop FRAM: Experiment AUGER potřebuje k úspěšné rekonstrukci dat poměrně přesnou znalost atmosféry. S proměňující atmosférou se mění především intenzita světla dopadajícího do fluorescenčních teleskopů. Vlastnosti atmosféry monitoruje mimo jiné automatický robotický teleskop FRAM. Porovnáním naměřených intenzit tzv. standardních hvězd s očekávanou intenzitou při čisté obloze se získá informace o okamžitém stavu atmosféry. Ta se dále použije při zpracování naměřených spršek kosmického záření. Co FRAM právě dělá, se můžete dozvědět pohledem na online webkameru .

*
Teleskop FRAM - fotogalerie: Teleskop FRAM , teleskop FRAM podruhé , domeček teleskopu zavřený , domeček teleskopu otevřený , detail teleskopu - širokoúhlá kamera , domeček FRAMu a budova fluorescenčního detektoru ( z dálky , z vrcholku komunikační věže ), film - FRAM - připraven k měření ( formát AVI [650 kB] , formát MPEG [1,7 MB]).

*
Chcete slyšet i vidět spršku kosmického záření? Klikněte sem

*
U příležitosti konání mezinárodní konference C2CR 2005 (Od urychlovačů ke kosmickým paprskům) v Praze proběhla 9. září též 2005 veřejná přednáška Jiřího Grygara nazvaná Urychlovače na nebi a pod zemí aneb Velký třesk za všechno může. Tuto prezentaci si můžete stáhnout zde, a to jak ve formátu PPT (Powerpoint, 9,5 MB) nebo PDF (Adobe Portable Doccument Format, 3,5 MB).

Videozáznam přednášky je k dispozici www.particle.cz/media/Grygar-C2CR.wmv . Soubor je ve formatu Windows Media Video - dejte pozor na jeho znacnou velikost (380 MB !).

*
Na našich stránkách jsou dostupné výsledky soutěže Pojmenujte ... spolu s obsáhlou fotogalerií "českých" sudů - detektorů.

*
1. října 2004 vyhlásil Český rozhlas spolu s FzÚ soutěž

*
Projekt AUGER si klade za cíl výstavbu největšího světového detektoru kosmického záření. Je pojmenován podle francouzského fyzika Pierra Augera (1899-1993), který se ve dvacátých a třicátých letech zasloužil o rozpoznání spršek sekundárního kosmického záření.

*
Observatoř Pierra Augera  je budována v Argentině a měla by být v plném provozu v roce 2005, nicméně již letos získala první testovací data. Její zájmovou oblastí je takzvané kosmické záření extrémních energií (tj. 1018-10 20 eV), jehož existence patří k největším záhadám astrofyziky 21. století.

*
Stavba Augerovy observatoře je mezinárodním projektem, na němž se podílejí laboratoře z Argentiny, Austrálie, Bolívie (přidružený člen), Brazílie, České republiky, Francie, Itálie, Mexika, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Slovinska, Španělska, Velké Británie, USA a Vietnamu (přidružený člen).

*
8. března 2004 proběhla na FzÚ AV ČR minikonference Centra částicové fyziky "Ohlédnutí za rokem 2003", na níž členové české pracovní skupiny prezentovali následující vlastní výsledky: Souhrnná zpráva o projektu Auger (dr. Řídký) (PDF 5,5 MB), Vývoj korekčních prstenců pro fluorescenční detektor (dr. Palatka) (PDF 2,4 MB), Práce naší skupiny v rámci projektu AIRFLY (Mgr. Boháčová) (PDF 1,4 MB), Měření reflektivity zrcadel (Mgr. Nožka) (PDF 0,5 MB) a Robotický fotometr pro kalibraci extinkce (Mgr. Prouza) (PDF 3,0 MB).

*
7. listopadu 2003 vydala v souvislosti s významnými událostmi na Augerově observatoři v posledních měsících a týdnech česká pracovní skupinu tuto aktuální tiskovou zprávu , kterou si můžete stáhnout ve formátu MS Word (50 kB) či též ve formátu PDF (170 kB).

*
Za účelem prezentace pro Den otevřených dveří FzÚ AV ČR (6.-8.11.2003) byl vytvořen následující český poster (PDF; 2,7 MB).

*
25.října 2003 se podařilo na jižní Augerově observatoři detektovat první tzv. stereo-hybridní spršku. Jde o zcela nový typ pozorování, které umožní významné zpřesnění určování geometrických i energetických parametrů spršky. Více informací a diagramy naleznete zde.

*
Od 3. října 2003 pozoruje oblohu již prvních sto pozemních Čerenkovovských detektorů, čímž se Augerova observatoř s pokrytou plochou přes sto čtverečních kilometrů stala vůbec největším detektorem kosmického záření, který byl kdy člověkem zkonstruován. (Přikládáme aktuální mapu instalovaných pozemních detektorů - ze 7.11.2003, černá kolečka jsou detektory již umístěné v pampě, ale zatím nefunkční, jinou barvou jsou pak značeny již fungující detektory.)

*
V průběhu září 2003 proběhla v Argentině úspěšná instalace prvních dvou fluorescenčních teleskopů , které jsou osazeny českými zrcadly, vyrobenými v olomoucké Společné laboratoři optiky. Oba teleskopy jsou umístěny v západním fluorescenčním "oku" observatoře - na vrchu Coihueco. Na Coihuecu budou v průběhu roku 2004 instalovány další čtyři teleskopy, čímž bude stavba tohoto druhého oka Augerovy observatoře dokončena. Mnohé fotografie z průběhu instalace naleznete pod tímto odkazem
*
Český rozhlas, stanice Vltava, vysílal 19.listopadu 2002 v rámci cyklu "Vesmír včera, dnes a zítra" pořad "Kosmické záření v sudu s vodou", v němž byl podán přehled celé problematiky kosmického záření extrémně vysokých energií i aktuální zpráva o výstavbě observatoře Pierra Augera v Argentině. Pořad trvá téměř 30 minut, připravila jej Jana Olivová, jeho záznam ve formátu MP3 (velikost 5,5 MB) si můžete stáhnout zde. Jednalo se o druhou část pětidílného cyklu, který běží na stanici Vltava každé úterý v 16 hodin až do 10. prosince.

*
13. června 2002 byl do Argentiny vypraven kontejner, v němž se vezou segmenty zrcadel pro dva fluorescenční teleskopy, spolu s jednou montáží, na níž probíhalo v lednu testování. Teleskopy by měly být instalovány na základně Coihueco, první měření s nimi proběhnou pravděpodobně počátkem příštího roku. Více informací (anglicky) a mnohé fotografie z nakládání kontejneru jsou dostupné zde.

*
15. dubna 2002 byl rozšířen a aktualizován textový informační materiál, který si můžete stáhnout ve formátu MS Word (velikost 1,7 MB). Jeho původní verze ve formátu HTML je stále dostupná zde.

*
Od 3. března 2002 je mezi těmito stránkami i stránka o současném stavu projektu Auger v Argentině. Tato stránka bude průběžně aktualizována v souladu s probíhající konstrukcí první poloviny Augerovy observatoře na jižní polokouli.

*
Dne 10. prosince 2001 proběhla v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, tisková konference - Projekt "Pierre Auger Observatory". Prezentaci (21 snímků), obsahující podrobné informace o projektu, si můžete prohlédnout zde .

*
Český rozhlas, stanice Vltava, vysílal 15.listopadu 2001 pořad "Křižovatky vědy" věnovaný právě projektu "The Pierre Auger Observatory". Pořad připravila Jana Olivová, jeho záznam ve formátu MP3 (velikost 3,5 MB) si můžete stáhnout zde .

Zpět na úvodní českou stránku.

M.P. + M.B., 6.11.2003