veřejná výzkumná instituce
Knihovna SLÚ bude v době od 1. července do 30. srpna 2013 otevřena pouze v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 8.30 do 11.30.
Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR připravilo u příležitosti 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu výstavu Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo, na níž jsou prezentovány nejen mimořádně cenné historické a archeologické artefakty, ale ve druhé části výstavy také cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře, třetí část je zaměřena na ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře. Dále výstava zahrnuje fotografie dochovaných církevních památek pořízené fotografem Petrem Francánem na rozsáhlém teritoriu, které bylo v 9. a 10. století spjato s misií svatých věrozvěstů a jejich žáků.
Výstava byla slavnostně zahájena 27. března 2013 a zájemci ji mohou zhlédnout v Brně v Paláci šlechtičen (Kobližná 1) až do 29. září 2013, poté se výstava přestěhuje do Prahy do kláštera sv. Anežky České.
Pozvánka… (pdf)
Reportáž z nově otevřené výstavy...
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
Dne 4. září 2013 uspořádá Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR ve spolupráci s Ústavem světové literatury Slovenské akademie věd v Bratislavě kulatý stůl na téma Od imperialismu k postimperialismu. Proměny ruské kultury, literatury a filozofického myšlení ve 20. a 21. století. Setkání se uskuteční ve vile Lanna v Praze 6. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni 25. září 2013 do Literární kavárny knihkupectví Academia na Václavském náměstí 34 v Praze 1, kde dr. František Čajka (Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.) spolu s dr. Evou Doležalovou a doc. dr. Jaroslavem Šebkem (oba Historický ústav AV ČR, v. v. i.) přednesou své příspěvky na téma 1150 let cyrilometodějské mise – kořeny a kontinuita?
Čas konání bude upřesněn.
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur uspořádá ve dnech 7.–9./10. dubna 2014 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Literatura a vědění/ Literatur und Wissen / Литература и знание.
Český národní byzantologický komitét uspořádal 29. května 2013 v prostorách Slovanského ústavu přednášku na téma Nikodim Kondakov a Praha: jak emigrace mění dějiny? M.A. Ivana Folettiho, Ph.D., působícího na Masarykově universitě v Brně (Seminář dějin umění) a na Universitě v Lausanne.
Pozvánka… (pdf)
Pod záštitou předsedy Akademie věd ČR, prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., uspořádaly Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Brno, v. v. i., a Historickým ústavem AV ČR, v. v. i., ve dnech 13.–17. května 2013 na Velehradě mezinárodní vědeckou konferenci Cyrilometodějská misie a Evropa – 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu.
www.velehrad.eu/cz/projekty/odborne-konference/
www.velkamorava.arub.cz/aktuality.html
V rámci programu 89. setkání Slánské akademie volného času, které se uskutečnilo 11. května 2013 ve Slaném, zazněla přednáška pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Mgr. Hanuše Nykla, Ph.D., na téma Stříbrný věk. Ruská kulturní renesance 19. a počátku 20. století.
Pozvánka... (pdf)
Přední český byzantolog a odborník na byzantsko-slovanské vztahy a cyrilometodějskou tematiku, vědecký pracovník Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., přednesl na různých místech České republiky přednášky o působení a odkazu obou věrozvěstů:
V úterý 23. dubna 2013 proběhla v Café a knihkupectví Fra beseda na téma Nikdo z vás nezná Cholina, na níž přítomní Tomáš Glanc, Viktor Pivovarov, Miroslav Olšovský a Tomáš Vůjtek představili osobnost a tvorbu ruského undergroundového básníka Igora Cholina při příležitosti vydání stejnojmenné knížky v nakladatelství Aleše Prstka.
Bližší informace... (pdf)
V sobotu 6. dubna 2013 přednesl PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., v salónku bývalého hotelu Grand ve Slaném v rámci VII. ročníku Slánské akademie volného času přednášku na téma Cyril a Metoděj – počátky slovanské vzdělanosti.
Pozvánka… (pdf)
Dne 27. března 2013 ve 14.30 představila vědecká pracovnice Slovanského ústavu doc. PhDr. Anna
Zelenková, Ph.D., svou knihu Veci na dne duše. Dva neznáme rukopisy Štefana Krčméryho.
Akce, kterou uspořádala Matica slovenská, se uskutečnila v Bratislavě v Klubu spisovatelů
v Laurinské ulici č. 2. a vystoupili na ní i další autoři odborných knih pojednávajících o
slovenské kultuře a historii.
Dne 12. března 2013 vyslechli zájemci v zasedací místnosti Slovanského ústavu, v. v. i., přednášku na téma Ikonoklasté a Židé Pavly Gkantzios Drápelové, doktorandky na Katedře historie a archeologie Athénské univerzity.
Pozvánka… (pdf)
Český národní byzantologický komitét uspořádal dne 8. února 2013 v prostorách Slovanského ústavu pro zájemce z řad veřejnosti přednášku PhDr. Julie Jančárkové, Ph.D., na téma N. L. Okuněv a středověké památky Ruska, Arménie a Balkánu spojenou s prezentací autorčiny knihy.
Pozvánka… (pdf)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., se podílel spolu se Slovanskou knihovnou NK ČR a Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., na přípravě výstavy věnované významnému slavistovi F. V. Marešovi při příležitosti 90. výročí jeho narození. Výstava s názvem František Václav Mareš (1922–1994). Příběh českého a rakouského slavisty byla slavnostně zahájena 14. listopadu 2012 a ve výstavních prostorách Slovanské knihovny NK ČR byla přístupná až do 4. ledna 2013.
Již tradičně uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., v rámci Týdne vědy a techniky ve středu 7. listopadu 2012 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek i byzantsko-slovanských vztahů, se způsoby zpracování překladových slovníků (např. rusko-českého, ukrajinsko-českého i česko-ukrajinského a slovinsko-českého), s výzkumem evropských a slovanských literatur, s katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu. Knihovna zájemcům nabídla k nahlédnutí i k zakoupení publikace a časopisy vydané Slovanským ústavem.
V rámci Týdne vědy a techniky AV ČR přednesla Katja Brankačkec, Ph.D., dne 7. 11. 2012 v Malém sále na Národní třídě 3 přednášku na téma 100 let Domowiny: role lužickosrbské národní organizace v minulosti a současnosti, v níž hledala odpovědi na následující otázky: Za jakých okolností byla Domowina založena a jaká byla tehdy situace lužickosrbské menšiny v Německu? Kdo byli její zakladatelé a čeho chtěli dosáhnout? Jaké byly první aktivity nové organizace? Jak se dařilo Domowině a Lužickým Srbům ve třetí říši? Jakou roli sehrála Domowina v době komunistické NDR? Jaké změny proběhly v 90. letech minulého století? Jak vidí Lužičtí Srbové „svou“ Domowinu dnes a jak se jí daří zastupovat menšinu při jednání s politiky Saska a Spolkové republiky Německo?
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal pod záštitou Českého komitétu slavistů ve dnech 24.–25. 9. 2012 v Praze ve vile Lanna mezinárodní konferenci na téma Překladová technika z řečtiny a latiny do staroslověnštiny a církevní slovanštiny.
Program konference ... (pdf)
V návaznosti na konferenci Překladová technika z řečtiny a latiny do staroslověnštiny a církevní slovanštiny uspořádal Slovanský ústav 26. 9. 2012 ve vile Lanna v pořadí již 3. setkání českých paleoslovenistů, jehož cílem byla prezentace nejnovějších paleoslovenistických výzkumů.
Pozvánka... (pdf)
Dne 27. 9. 2012 proběhlo ve vile Lanna pracovní setkání členů Komise pro církevněslovanské slovníky.
Vladimír Vavřínek přednesl 13. 9. 2012 ve Veletržním paláci v rámci doprovodného programu k výstavě Alfons Mucha: Slovanská epopej přednášku Konstantin/Cyril a Metoděj – počátky slovanské vzdělanosti.
PhDr. Vladimíru Vavřínkovi, CSc., bylo dne 24. května 2012 předáno Čestné uznání Ministra kultury Bulharské republiky za celoživotní přínos a propagaci bulharské kultury za hranicemi.
V Císařské konírně na Pražském hradě se pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause a prezidenta Ruské federace Dmitrije Medveděva konala ve dnech 12. 12. 2011–4. 3. 2012 výstava „Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu“, která české veřejnosti představila drahocenné historické památky ze sbírek Muzeí moskevského Kremlu.
Jako konzultant se na realizaci výstavy podílela i pracovnice Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Julie Jančárková, Ph.D., která díky své odborné specializaci zajišťovala též komentované prohlídky.
Anotace... (pdf)
Pořad věnovaný této výstavě odvysílal dne 20. ledna 2012 ČR Dvojka v rámci bloku Je jaká je. Diskuse o přípravě výstavy, o významu vystavovaných exponátů i o historických souvislostech se spolu s kurátorkami zúčastnila i pracovnice SLÚ AV ČR PhDr. Julie Jančárková, Ph.D.
Reportáž o výstavě přinesl 5. února 2012 na ČT 1 i pořad „Toulavá kamera“ a hovořilo se o ní také 10. února 2012 v pořadu „Barvy života“.
Záznam pořadu...3. února 2012 se v rámci rozšířeného zasedání ČNBK ve Slovanském ústavu uskutečnila přednáška a prezentace knihy PhDr. Františka Čajky, Ph.D., Církevněslovanská legenda o sv. Anastázii (studie a komentovaná edice).
Pozvánka... (pdf)
Při příležitosti 20. výročí uznání existence samostatného Slovinska tehdejší ČSFR připravily stanice Českého rozhlasu Týden slovinské kultury, v jehož rámci bylo posluchačům představeno současné Slovinsko, jeho kultura a tradice. V magazínu Sedmý světadíl o dnešním Slovinsku, jeho etnickém složení a především jeho současné pozici v rámci regionu i EU promluvil dne 18. ledna 2012 na stanici ČR Leonardo pracovník SLÚ AV ČR, PhDr. David Blažek, Ph.D.
Informace o dalších pořadech věnovaných Slovinsku...
Na pozvání Bulharského kulturního střediska v Praze přednesl PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., 12. ledna 2012 přednášku na téma Velká Morava a Bulharsko mezi Konstantinopolí a Římem. Středisko si ji vyžádalo v souvislosti s tím, že Universita Episkopa Konstantina Preslavského v Šumenu udělila dr. Vavřínkovi hodnost doktor honoris causa. Přednášku uvedla prof. Kina Vačkova z této university a promítla přitom snímky ze slavnostního ceremoniálu.
Anotace… (pdf)
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Činnost Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie
Nové stránky Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Aktualizace činnosti jednotlivých oddělení
Aktualizace charakteristiky činnosti ústavu a historie ústavu
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.