Genderonline


Hledej ve všech článcích
Hlavní stránka Aktuality Projekty Publikace Oddělení Časopis Archiv čísel Rubriky Nabídka rukopisů Redakční rada Recenzní řízení Recenzentky/ti Ke stazeni Odkazy Registrace Kontakt English

Dnešní datum:
01. 05. 2010

Vydáno dne 07. 04. 2010 (124 přečtení)


Celý článek... | Autor: Redakce | Informační e-mail Vytisknout článek
Vydáno dne 04. 02. 2010 (1349 přečtení)


Celý článek... | Autor: Redakce | Informační e-mail Vytisknout článek
Vydáno dne 16. 01. 2010 (950 přečtení)

Vážné čtenářky, vážení čtenáři,

dovolte mi, abych Vás seznámila s novým číslem časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum, které vychází jako druhé číslo jubilejního 10. ročníku. Při této příležitosti jsme pro naše čtenářky a čtenáře připravili některé inovace. Poprvé zde otiskujeme překlad zahraničního článku, což by napříště mělo být součástí struktury časopisu. Prostřednictvím překladů chceme českou odbornou veřejnost seznámit se zásadními zahraničními texty, které se věnují aktuálním diskusím a průlomovým tématům v oblasti feministické teorie a genderového výzkumu. Dále v tomto čísle zahajujeme občasnou rubriku esej, ve které chceme otevřít prostor odborným úvahám tohoto čtenářsky zajímavého žánru. Doufáme, že sociologický či filosofický esej si najde své příznivce i v oblasti genderových studií.
V českém překladu v tomto čísle otiskujeme článek Nancy Fraser, který původně vyšel v tomto roce v časopise New Left Review (56/2009). Autorka se v něm zamýšlí nad vývojem feministického hnutí a teorie v souvislosti s historicky specifickým kontextem proměny západní formy kapitalismu. Nancy Fraser svoji analýzu uzavírá tvrzením, že v tomto kontextu proces emancipace žen v západních zemích slouží k legitimizaci současného dezorganizovaného a transnacionálního kapitalismu, který proměňuje význam feministických argumentů, jež se tím dostávají do rozporu s jejich původní ideou.
Následují původní české stati. Článek Ireny Smetáčkové se věnuje problematice genderové rovnosti ve vzdělání a její aplikaci v české vzdělávací politice. Marta Vohlídalová se ve svém příspěvku rovněž zabývá oblastí vzdělání, a to konkrétně zpracováním výzkumu výskytu a vnímání sexuálního obtěžování na vysokých školách. Další výzkumné články se věnují problematice rodičovství a situaci rodičů v souvislosti s péčí o děti na pracovním trhu. Marie Valentová se zaměřuje na proměny vzorců pracovních drah žen v souvislosti s péčí o děti a mezigenerační změny subjektivní percepce přerušení pracovní kariéry. Ondřej Hora ve svém článku analyzuje model kombinace práce a rodiny typický pro českou populaci a jeho důsledky pro podmínky a situaci rodičů dětí předškolního věku na trhu práce.
V tomto čísle dále otiskujeme esej Iris Marion Young, publikovaný zde vůbec poprvé, ve kterém autorka reaguje na dnes již klasickou práci Judith Butler Gender Trouble. Iris M. Young se v něm vyjadřuje ke koncepci politiky Judith Butler, která podle ní nenabízí dostatečně propracovaný koncept veřejnosti, což se odráží v problematickém vztahu dekonstruktivní politiky a feministického aktivismu. Esej je uveden Markem Hrubcem. V čísle je dále otištěn rozhovor s Evelyn Nakano Glenn, která působí na Kalifornské univerzitě v Berkeley a v současné době je prezidentkou Americké sociologické asociace. Evelyn N. Glenn se v rozhovoru vztahuje k otázkám vývoje feministického myšlení od marxisticky inspirovaného feminismu směrem k přístupu simultánního utváření „rasově“-etnických, genderových, třídních a dalších nerovností, feministické politice péče a vyostřujícím se sociálním a genderovým nerovnostem v kontextu transnacionalizace nikoli pouze mezi muži a ženami, ale rovněž mezi různými skupinami žen.
Kromě toho jsou v tomto čísle recenzovány odborné knihy, například Libory Oates-Indruchové Ženská literární tradice a hledání identit, Marty Kolářové Protest proti globalizaci či Loïca Wacquanta Body & Soul a další. Následují jako obvykle zprávy z vybraných konferencí a seminářů a komentáře některých genderově relevantních politických konceptů. Na závěr bych ráda poděkovala recenzentům a recenzentkám, kteří neopominutelným dílem přispěli k realizaci tohoto desátého ročníku časopisu.

Zuzana Uhde, šéfredaktorka

Rocník 10, číslo 2/2009

Obsah čísla 2 / 2009

Gender
Fraser, Nancy: Feminismus, kapitalismus a lest dějin

Rovné příležitosti
Smetáčková, Irena: Politika genderové rovnosti ve vzdělávání

Výzkum
Vohlídalová, Marta: Sexuální obtěžování na vysoké škole. V ČR neexistující problém?
Valentová, Marie: Přerušení účasti na trhu práce z důvodu péče o děti a subjektivní vnímání jejich důsledků
Hora, Ondřej: Situace rodičů s dětmi do sedmi let na trhu práce podle výsledků Výběrového šetření pracovních sil

Esej
Hrubec, Marek: Feministická polemika mezi Iris Marion Young a Judith Butler
Young, Iris M.: Kritické poznámky k potížím s genderem

Rozhovor
Nerovnosti jsou ostřejší než kdykoli předtím. Rozhovor Evelyn Nakano Glenn se Zuzanou Uhde

Recenze
Černá, Karolína: Zaostřeno na literaturu – genderová perspektiva
Larsenová, Vanessa: Gender v protestu sociálních hnutí proti globalizaci
Růžička, Michal: Od „sociologie těla“ k „tělesné sociologii“
Lupač, Petr: Sassen, S. 2006. Territory, Authority, Rights: From Medieval to Global Assemblages
Formánková, Lenka: Zábrodská, K. 2009. Variace na gender. Poststrukturalismus, diskursivní analýza a genderová identita.
Maříková, Hana: O rodinách a rodinných politikách v rámci Evropy

Zprávy a komentáře
Kolářová, Marta: Seminář Gender v kontextu globalizace: feminismus, multikulturalismus a rozvoj
Brabec, Martin: Konference o kritice společnosti a moci
Stöckelová, Tereza: Proměny výzkumných institucí a genderu ve vědě
Formánková, Lenka: Přinese současná diskuse o rovnosti odměňování změny v evropské legislativě?
Maříková, Hana: Co je metoda 3R?

Celý článek... | Autor: Redakce | Informační e-mail Vytisknout článek